;
مضرات اسفناج مانده - السن

خواص سماق و لیمو

خواص سماق و لیمو سماق، ادویه ای ترش و خوشمزه که از میوه درختچه سماق به دست می آید، قرن هاست که در آشپزی و طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد. …

هسته ازگیل

هسته ازگیل هسته ازگیل: خواص و کاربردها هسته ازگیل که به آن هسته به یا هسته بی هم می‌گویند، بخش کوچکی در مرکز میوه ازگیل است. این هسته‌ها به رنگ قهوه‌ای تیره …

مارچوبه و سرطان

مارچوبه و سرطان مارچوبه و سرطان: شواهد علمی چیست؟ مارچوبه، یک سبزی بهاری محبوب، به دلیل فواید سلامتی متعددش شناخته شده است. در واقع، برخی معتقدند که مارچوبه می تواند در برابر …

مضرات اسفناج مانده

اسفناج منبع عالی ویتامین ها و مواد معدنی است، اما مضراتی هم دارد، به خصوص اگر مانده باشد:

۱٫ تشکیل نیترات:

اسفناج حاوی نیترات است که در حالت عادی مضر نیست. با این حال، زمانی که اسفناج پخته یا دوباره گرم می شود، نیترات ها می توانند به نیتریت تبدیل شوند که ترکیباتی مضر هستند و با افزایش خطر ابتلا به سرطان مرتبط هستند.

۲٫ از دست دادن ویتامین ها:

اسفناج منبع عالی ویتامین های A، C و K است. با این حال، این ویتامین ها نسبت به گرما و نور حساس هستند. گرم کردن مجدد یا نگهداری اسفناج پخته شده برای مدت طولانی می تواند منجر به از دست رفتن قابل توجه این ویتامین ها شود.

۳٫ رشد باکتری ها:

اسفناج پخته شده محیط مناسبی برای رشد باکتری ها است. اگر اسفناج پخته شده را به درستی در یخچال نگهداری نکنید یا آن را دوباره گرم نکنید، می تواند منجر به مسمومیت غذایی شود.

۴٫ افزایش اگزالات:

اسفناج حاوی اگزالات است که می تواند با برخی از مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم و روی در بدن پیوند ایجاد کند و از جذب آنها جلوگیری کند. گرم کردن مجدد اسفناج می تواند میزان اگزالات را افزایش دهد.

نکات مربوط به نگهداری اسفناج:

  • برای به حداقل رساندن تشکیل نیترات، اسفناج را به جای پختن، به صورت خام یا بخارپز مصرف کنید.
  • اگر اسفناج را پخته اید، آن را در ظرف دربسته در یخچال نگهداری کرده و در عرض ۳-۴ روز مصرف کنید.
  • از گرم کردن مجدد اسفناج بیش از یک بار خودداری کنید.
  • اگر در مورد خوردن اسفناج مانده مطمئن نیستید، بهتر است آن را دور بریزید.

در مجموع، بهتر است اسفناج را تازه مصرف کنید و از گرم کردن مجدد آن خودداری کنید. اگر مجبور به گرم کردن مجدد اسفناج هستید، این کار را فقط یک بار انجام دهید و آن را به سرعت مصرف کنید.

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 27 اردیبهشت 1403

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام السن و لینک مستقیم بلا مانع است.